Domů English ... Anglicky русский язык ... Rusky

Kvalita 1

Nová závěrečná zkouška

Navazuje na pilotní ověřování jednotného zadání ve školním roce 2003/2004, které proběhlo na 34 školách ve třech oborech.

Ve školním roce 2004/2005 stoupl počet škol na 80 a počet oborů na osm: eletrikář-silnoproud, automechanik, kuchař, kuchař-číšník pro pohostinství, cukrář. výroba, zedník, zámečník a umělecký truhlář. Závěrečné zkoušky podle jednotného zadání získalo více než 2500 žáků.

Školní rok 2005/2006: jednotné zadání připraveno pro 20 oborů, ověřování na 125 školách. Každý další rok se počty škol i oborů zvyšují.

V závěru projektu v roce 2008 budou vytvořeny podmínky, aby nová závěrečná zkouška mohla být zavedena ve všech oborech poskytujících střední vzdělání s výučním listem.

Nové závěrečné zkoušky

• musí obsahovat nejpodstatnějąí informace z oboru
  • vyžadovat dovednosti, které bude mladý člověk nejvíc potřebovat pro své další uplatnění
  • na jejich obsahu se musí shodnout pedagogové a zaměstnavatelé

Co přinesou nového

• vyšší objektivitu hodnocení a sjednocení
  • srovnatelnost výsledků dosažených v různých školách
  • posílení spolupráce mezi školami a zaměstnavateli
  • zkvalitnění obsahu zkoušek, komplexnější ověřování vědomostí a dovedností žáků
  • zaměření na nejpodstatnější složky oboru

Jak vzniká jednotné zadání

• Jednotné zadání vychází z platných učebních dokumentů. Ředitelský tým je sestaven ze zástupců škol, zaměstnavatelů a odborných garantů z řad pracovníků Národního ústavu odborného vzdělávání.
  • Všechny zúčastněné strany se musí domluvit na tom, co je v daném oboru to nejpostatnější a co absovent nejvíc uplatní v praxi
  • Především tato témata musí být součástí jednotného zadání

Kontakty:
Dana Kočková, Hana Hušáková