Domů English ... Anglicky русский язык ... Rusky
Aktuálně

Pilot S

     
Tvorba a ověřování pilotních školních vzdělávacích programů
na vybraných SOŠ a SOU


Vzdělávání podle nových programů by se mělo orientovat na praktické uplatnění získaných vědomostí a na logické myšlení. Výuka na středních odborných školách by měla být zajímavější a lépe odpovídat potřebám zaměstnavatelů i podmínkám daného regionu.


Zaměstnavatelé budou mít vliv na nový obsah výuky, což povede k lepšímu uplatnění absolventů na trhu práce.


Tyto změny by měl pomoci zavést do praxe systémový projekt Pilot S (týká se středních odborných škol, PILOT Z - základní školy, PILOT G - gymnázia) Pod vedením pracovníků z Národního ústavu odborného vzdělávání si v jeho průběhu vypracuje 30 škol své vlastní programy a prakticky je vyzkouší.


Školní vzdělávací programy budou vznikat na základě rámcových vzdělávacích programů a nahradí dnešní osnovy. Školy budou mít větší volnost v tom jak a co učit. Při výuce by pak žáci měli být aktivnější, vyhledávat informace a uplatňovat je.


Aby to bylo možné, je třeba naučit pedagogy, jak školní vzdělávací program (ŠVP) vytvořit. Učitelé by měli vzít v úvahu současnou úroveň své školy, jak se uplatňují absolventi, zda jsou často nezaměstnaní, zda se dostanou na vysokou školu, jaká je ve škole atmosféra a vztahy mezi lidmi. Sami by si měli uvědomit, co je třeba změnit a to, že školy a žáci dosáhnou lepších výsledků, bude-li výuka všechny zúčastněné bavit a budou-li cítit její potřebnost pro další život.


Práce na projektu PILOT S bude trvat tři roky. Školní vzdělávací programy budou vytvářeny pro 10 tříletých učebních oborů a 14 oborů maturitních. Na řešení projektu se budou podílet také zaměstnavatelé v regionech pilotních škol.

    Průběh:
  1. Příprava učitelů na tvorbu školního programu - zahrne všechny členy školních pracovních týmů a koordinátory, cca 900 osob
  2. Analýza uplatnitelnosti absolventů SOŠ a SOU na trhu práce v regionu a navázání kontaktu se sociálními partnery
  3. Tvorba školních vzdělávacích programů (celkem jich vznikne 60)
  4. Zavedení vytvořených ŠVP do pedagogické praxe a ověření jejich funkčnosti (zahájení už v září 2006)
  5. Využití poznatků z projektu pro tvorbu RVP a ŠVP pro další obor vzdělání i pro plošné zavedení ve školách


Výstupy projektu:
Školní vzdělávací programy, metodika tvorby školních vzdělávacích programů, sborník příkladů dobré praxe (výběr z pilotních škol), návrh dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v souvislosti s tvorbou ŠVP.

Kontakty:
PhDr. Jana Kašparová, hlavní manažerka projektu
Doc. Pavel Petrovič, zástupce hlavní manažerky
Zoja Franklová, PR

Národní ústav odborného vzdělávání
Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10
Tel: 274 868 251-6

www.nuov.cz


Projekt je financován Evropskou unií a rozpočtem České republiky


Soubory ke stažení:

Činnost pro veřejnost
© SŠa cat Webmaster: Mgr. Dagmar Přibylová & Martin Vojtěch