Domů English ... Anglicky русский язык ... Rusky

Co ještě děláme

Odborné exkurze

Vyučující odborných předmětů organizují pro žáky jednotlivých ročníku exkurze. Jedná se zpravidla o exkurze, které doplňují odbornou část vzdělávání. Cílem je doplnění a prohloubení odborných teoretických znalostí. Žáci jsou seznámeni s provozem jednotlivých pracovišť a mají možnost své teoretické znalosti si ověřit v praxi. Exkurze probíhají ve firmách ve městě, v kraji i za hranicemi kraje.

• Autosalon - Autotec Brno - návštěva veletrhu pro 1. a 2. ročník
  • Motocykl Praha – návštěva veletrhu pro 1. a 2. ročník
  • Škoda Auto a.s. Kvasiny - exkurze do závodu pro 2. či 3. ročník
  • Autosalon v zahraničí (Ženeva, či Lipsko ) - nepovinná návštěva pro zájemce
  • Zájezd do zemí EU či Velké Británie – podle zájmu a možností žáků.

Zahraniční spolupráce

Máme navázanou spolupráci s Zespol Szkol Ponadgimnazijalnych im.prof. Silvestra Kaliskiego w Bystrzycy Klodzkiej v Polské republice a spolupráci se SOŠ technickou v Prešově ze Slovenské republiky. Spolupráce je zaměřena především na společná sportovní setkání, s polskou školou i na exkurze a výměnné pobyty žáků.

Tělovýchovné kurzy a soutěže

Sportovní aktivity patří především mezi základní náplň volného času žáků. Ve výuce tělesné výchovy jsou také připravována reprezentační družstva, která se pravidelně účastní soutěží středoškolského poháru a různých samostatných turnajů.
Mezi další aktivity pro žáky patří pravidelné kurzy a výcvikové pobyty:

• Adaptační turistický kurz pro 1. ročník
  • Plavecký výcvik pro 1. ročník
  • Lyžařský výcvik (dle zájmu a podmínek) pro 2. ročník
  • Den s turistikou pro 1. a 2. ročník
  • Člověk za mimořádných situací - každý rok jednodenní nácvik reakcí

Besedy

V rámci výuky organizujeme pravidelné besedy se žáky různých ročníků (o škodlivosti kouření, o sexu a pohlavním životě, o volbě povolání s návštěvou Úřadu práce). Výuku obohacujeme i o besedy s aktuální tématikou (s pracovníky Vojenské akademie, zážitky s plavbou přes oceán s bývalým žákem školy atd.)

Kulturní akce

V rámci úsilí o všestranný rozvoj osobnosti žáků škola pravidelně organizuje návštěvy divadelních představení ve Východočeském divadle v Pardubicích i návštěvy jiných divadelních souborů. Každoročně kromě divadla škola pravidelně navštěvuje i filmová představení - Festival dokumentárních filmů Nadotek.

Olympiáda z českého a cizího jazyka

Vyučující českého a cizího jazyka organizují každoročně školní kolo Olympiády v českém jazyce a cizím jazyce pro žáky nematuritního oboru. Cílem soutěže je aktivizace žáků, rozvoj tvořivosti a popularizace uvedených předmětů formou zajímavých úkolů.

Charitativní akce a etické projekty

Žáci naší školy se každoročně účastní různých charitativních dnů, např. Srdíčkového dne, Květinového dne, Bílé pastelky, Světlušky. Důležitou aktivitou je účast v registru dárců kostní dřeně – pro starší 18 let. Cílem soutěže je aktivizace žáků, rozvoj tvořivosti a popularizace uvedených předmětů formou zajímavých úkolů.

Prezentace školy

Žáci spolupracují s vyučujícími při prezentaci školy na veřejnosti. Jedná se o Dny otevřených dveří, které jsou určeny uchazečům a jejich rodičům, včetně široké veřejnosti. Významnou prezentační akcí je pravidelný Ústecký autosalon, který naše škola pořádá.

Organizování matematických akcí

Každoročně připravujeme Regionální kolo matematické soutěže pro žáky SOŠ a SOU, jehož se zúčastňují nejen žáci škol Pardubického kraje, ale také krajů sousedních.
Jednou za 2 roky hostíme na škole třídenní vzdělávací konferenci učitelů matematiky SOŠ a SOU z celé České republiky s názvem Tři dny s matematikou.

Odborná školení a kurzy

Důležitá a přínosná je také rozsáhlá doplňková činnost, organizace odborných školení a kurzů. Proto byl zřízen samostatný úsek vzdělávání, který zahrnuje i Školící středisko pro řidiče.

• Autoškola pro výcvik uchazečů o řidičské oprávnění skupin AM, A1, A/18,A/21, B, C, D, T, B+E, C+E,D+E o níž lze říci, že patří k největším autoškolám v okrese. Vedle výuky výše zmíněných skupin zajišťuje též školení řidičů vnitrostátní i mezinárodní dopravy
  • Školicí středisko pro řidiče:
    - Školení profesních průkazů řidiče skupin C, CE, D, DE , a to jak pravidelné školení, tak vstupní školení
    - Školení řidičů - referentů
    - Školení řidičů pro přepravu nebezpečných nákladů ADR
  • Další školení a kurzy:
    - školení emisních techniků dle vyhlášky. č.302/2001 Sb., školící zařízení diagnostiky
    - doškolení a přezkoušení svářečů a zaškolených pracovníků dle ČSN 050705
    - Kurzy jednotlivých předmětů – obor Silniční doprava

Účast v projektech a poradních orgánech státních institucí

Škola, díky své velikosti a významu, se podílí na organizaci mnohých aktivit, které ovlivňují postavení automobilních a dopravních oborů v regionu i celé ČR.

• Poradní sbor Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Prostřednictvím ředitele je škola zapojena v poradní komisi Ministerstva dopravy ČR v otázkách provozování autoškol, tvorby učebních dokumentů a testů autoškol, atd.
  • Statut zástupce škol autoopravárenství pro Pardubický kraj. Škole byl přiznán statut zástupce škol v rámci republiky pro řešení problémů, které vyplývají z výuky autooborů.
  • Sdružení odborných škol provozujících autoškolu. Od r. 2000 má na škole sídlo toto sdružení. V současné době ředitel naší školy vykonává funkci jejího předsedy. Významnou měrou se podílelo na změně legislativy ve prospěch školských subjektů a na systémovém řešení provozování autoškol na školách, které mají výuku řidičského oprávnění v osnovách.

Stejně důležitá je i účast v projektech, které vyhlašuje EU, MŠMT či Pardubický kraj.

• Pilot S (Tvorba ŠVP)
  • Kvalita1 (Jednotné zadání závěrečné zkoušky)
  • Kurikulum S(Hodnocení a inovace ŠVP)
  • Odborné vzdělávací centrum (rekonstrukce a vybavení dílen a školy v rámci Regionálního operačního programu pedagogických pracovníků)