Domů English ... Anglicky русский язык ... Rusky
Aktuálně

Historie školy

1945

Zřízení Základní odborné školy v Hylvátech, která pod vedením Jaroslava Kaplana připravovala současně několik rozličných profesí

1949

Vzniklo středisko pro výuku dorostu v oboru automechanik a elektromechanik

1951

Dokončena nová dílenská hala, v níž také obdrželo výuční list prvních 187 automechaniků a 35 elektromechaniků

1953

Nový domov mládeže vybudovaný na Dukle

1967

Součástí výuky se stala i výuka řízení motorových vozidel, kterou prováděla nově zřízená autoškola

1969

Závod postihl požár. Z neznámých příčin vyhořela rozvodna elektriky

1979

Otevřena autoservisní opravna

1988

Na Dukle započata výstavba nové školní budovy. Úsek teoretické výuky tak získal 20 učeben, z nichž 4 speciální na výuku PC, jazyků a elektropředmětů. Součástí budovy je i později dostavěná aula pro 100 žáků.

1996

Škola rozšířila svoji učební nabídku o studijní maturitní obor Silniční doprava (dnešní Dopravní prostředky). Na přelomu tisíciletí pak o obor Autotronik.

2006

Výstavba sportovní haly.

2010

Modernizace dílen, školy z prostředků EU v rámci projektu ROP.

1993 - 1998 Integrovaná střední škola automobilní, Ústí n/O
1998 Střední odborná škola automobilní a Střední odborné učiliště automobilní, Ústí n/O
2012 Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí

Z historie sportovních úspěchů žáků školy

• Mezi nejoblíbenější odvětví školní i mimoškolní výchovy patří na SOŠ a SOU sportovní aktivity, ve kterých řada bývalých žáků dosáhla mimořádných úspěchů.
  • Tomáš Kučera byl několik let reprezentantem v závodě sdruženém a na olympijských hrách v Grenoblu obsadil 4. místo.
  • V automobilovém sportu úspěšně reprezentovali tehdejší ČSSR naši dva bývalí žáci. V mladoboleslavském týmu Škoda byl spolujezdcem Svatopluka Kvajzara Jiří Kotek, který absolvoval celou řadu rallye soutěží ve Finsku, Monte Carlu, v Anglii RAC, v Řecku Akropolis.
  • Mimořádných úspěchů dosáhl i Karel Dolejší, který začínal jako jezdec do vrchu. Zúčastnil se za tovární tým Porsche 24hodinového závodu La Mans, kde s německým spolujezdcem obsadil ve své kategorii 4. místo, v celkovém pořadí skončili na místě šestém (v současnosti jezdí MR historických motocyklů).
  • V cyklistice úspěšně reprezentoval školu v cyklokrosu Richard Koberna, který na mistrovství světa juniorů obsadil 3. místo. Další absolvent, cyklista Jaroslav Kulhavý, se zúčastnil olympijských her v Aténách (2008), stal se juniorským mistrem Evropy a mistrem světa (2003) v cross country.
  • Mezi úspěšné sportovce patřil i současný majitel servisu SAAB a NISSAN v Ústí nad Orlicí Zdeněk Suchomel, který se umístil se svým bratem Jiřím na mistrovství republiky 4x na druhém místě v "yachtingu" ve třídě "létající holanďan".
  • V lehké atletice byl naším nejúspěšnějším reprezentantem Jan Prachař, který byl členem tříčlenného družstva dorostenců, jež vyhrálo celostátní soutěž v odznaku zdatnosti.
  • V orientačním běhu úspěšně reprezentoval tehdejší ČSSR Karel Boček.
  • Mezi absolventy naší školy patří i řada úspěšných biatlonistů z Letohradu, kteří především v juniorských kategoriích patřili do reprezentačních družstev ČR.
  • Výrazným způsobem nás reprezentoval i Ladislav Marek - mistr ČR v benchpressu v kategorii do 100 kg 2002-2005, 6. místo na Mistrovství světa, držitel českého rekordu 245 kg, kategorie do 100kg.
  • Velkou tradici má na škole také kopaná. V reprezentačních družstvech školy se vystřídaly stovky žáků, kteří startovali v celé řadě soutěží. V soutěži učilišť "Pohár deníku Práce" (ročně v něm startovalo i 280 družstev) jsme se dvakrát probojovali mezi poslední 4 družstva ČSSR. Mezi nejúspěšnější hráče patřil Eduard Swiech, ligový hráč Baníku Ostrava a Slavie Praha, Zdeněk Pupp - střední obránce ligové Škody Plzeň, stejně jako další množství hráčů, kteří patřili k oporám svých celků nižších soutěží.
  • Celá řada žáků reprezentovala Ústí nad Orlicí v různých druzích sportu - v kopané, odbíjené, lehké atletice či stolním tenise.
  • V současné době láká žáky především florbal a futsal, v němž se zúčastňují okrskových kol středoškolských soutěží.